یوگای ایران
 • ۰ سبد خرید
 • ثبت نام
 • ورود کاربران
 • چرا یوگا کنیم؟

  چرا یوگا کنیم؟

  چکیده :

  چرا یوگا کنیم ؟

  پاسخ کوتاه این است که یوگا حس خوبی به شما میدهد .تمرینات عملی یوگا ،تمرینات تنفسی و مراقبه, ذهن،جسم روان شما را سلامت  تر می کند .یوگا به شما آگاهی و حس رهایی  میدهد  و در عین حال شما را متوازن می کند .

  به اشتراک بگذارید

  print
  چاپ صفحه
  send-to-friend
  ارسال به دوست
  wish
  افزودن به لیست علاقه مندی

  امتیاز شما به این مطلب

  تعداد امتیازها: 1

  چرا یوگا کنیم ؟

  پاسخ کوتاه این است که یوگا حس خوبی به شما میدهد .تمرینات عملی یوگا ،تمرینات تنفسی و مراقبه, ذهن،جسم روان شما را سلامت  تر می کند .یوگا به شما آگاهی و حس رهایی  میدهد  و در عین حال شما را متوازن می کند .

  برای بسیاری همین پاسخ کافیست .شاید برخی علاقمند باشندکه  تأثیرات بیشتریوگا را نیز بدانید .برای شروع،یوگا راهی برای حل مشکلات ، رنج ها و نارحتی ها میتواند باشد .تحقیقات نشان میدهد  که یوگا بطور خاصی کمک به مدیریت و کنترل (مهار) اضطراب،رماتیسم ،آسم ،کمر درد ،فشار خون ،سندروم کانال کارپال .ضعف حاد ،افسردگی ،صرع،سردرد،بیماری قلبی ،           ام اس،استرس (تنش)و شرایط و بیماریهای دیگر دارد .

  علاوه بر اینها ،  با انجام یوگا تونالیته (قوام ) عضلات، انعطاف، قدرت و بنیه (قوای )بدنی بیشتری میشود. استرس و تنش را کاهش میدهد، اعتماد بنفس راتقویت میکند و تمرکز و خلاقیت را بالا میبرد، کاهش چربی، بهبود گردش خون، تقویت سیستم ایمنی بدن و حس تندرستی و آرامش را  ایجاد می کند.

  و این تأثیرات فقط تظاهرات بیرونی و بعد مادی یوگاست. در واقع همه ی فواید مذکور در برابر هدف اصلی یوگا  در رده دوم قرار دارند .

  یوگا یک آموزه ی معنوی بوده که از  حدود 5000سال پیش در هند  روند رو به رشد و متحول گونه ایی داشته است .یوگی های  اصیل بنوعی به آیین ودایی  کهن هندی که  تاکید زیادی بر رسوم داشته ،عمل می کردند .

  یوگی ها بدنبال یک تجربه معنوی بودند نه یک سری تعالیم سمبلیک و به این خاطر آنها یوگا را بسط و پرورش دادند. در زبان سانسکریت، زبان کلاسیک هند، یوگا به معنی "اتحاد و یگانگی "بوده است. به اعتقاد یو گی ها خوشبختی واقعی، آزادی و بصیرت از طریق وحدت با آگاهی الهی بنام "براهما "و یا  خود برتر "آتمن "بوده است.

  تمرینات متعدد یوگا روش و راهیست  برای رسیدن به این هدف. برای مثال در هاتا یوگا وضعیت ها ی عملی وتمرینات تنفسی کمک به پاکسازی ذهنی، بدن و روان شده و بدین ترتیب یوگی می تواند به یکپارچکی و وحدت برسد.

   تمرینات تنفسی پرانایاما به پاکسازی نادی ها و مسیرهایی انرژی حیاتی (پرانا ) کمک کرده و اجازه میدهد  پرانا براحتی سیال و جاری باشد.هنگامیکه کانالها و مسیرهای جریان انرژی حیاتی  پاکسازی شود و انرژی بلوکه شده در انتهای ستون مهره ها  سیال شده و در مسیر ستون مهره ها از میان کانال مرکزی بنام سوشومنا -نادی  بالا و به مرکز انرژی  تاج سر صعود می کند .

  بر اساس متون سنتی رهایی و آزادی  به بصیرت و وحدت منتهی میشود .

  آیا با انجام یوگا به بصیرت و روشنبینی میرسید ؟ خوب ....شاید، البته ، اگر تمام عمر سخت تمرین کنید.اما شاید هم نتوانید .اما واقعاً خیلی اهمیتی ندارد زیرا یوگا یک روندی رو به رشد است و در این مسیر اتفاقات خیلی خوبی تجربه خواهد شد .

  حال اگر شما به بصیرت و معنویات و بقیه صحبتها اعتقادی نداشته باشید چطور؟ این هم مشکلی نیست ،یوگا تبعیض  و فرق نمی گذارد. حتی اگر اعتقادی به بخش معنوی زندگی نداشته باشید شما همچنان میتواند یوگا کنید.حال آنکه حقیقی بودن یا خرافه بودن نادی ها (کانال های انرژی) پرانا و  نیرو و بصیرت و روشن بینی مهم نیست.اگر شما یوگا انجام دهید، فرصتی برای حس تأثیرات روانی -فیزیولوژیکی پیدا خواهید کرد .

  افزون بر این معنای اتحاد یک معنی قوی و مستتر تواضع در خود دارد. یوگا به ما کمک میکند تا به خود واقعی مان نزدیک شویم .

  در اثناءمشغله های کاری، امور منزل و تمامی خواسته ها و تنش ها بسادگی می توان از آنچه که هستیم ،آن جوهره ی وجودیمان،فاصله بگیریم .

  تکاپو های روزمرگی  برخی وقتها  مثل این میماند که "من" درونی نتیجه ی کارهایی میشود که در طول روز انجام میدهم و یا تأثیرات که آن امور  بر ذهن ،جسم و روان ما می گذارد .

   

  تا بحال شده  بگویید "من گرسنه ام "ویا "من اضطراب دارم "؟ ما با شرایط  همسو میشویم. دررواقع انگار "گرسنگی "و یا "اضطراب "یک اسم هستند. (سلام من اضطراب هستم ... ،اسم  شما چیه؟) در نتیجه هویت ما با حالات روحی و شرایط تغییر می کند .

   در حقیقت ،گرچه،هویت ما، کارها و یا شرایطی که تجربه می کنیم یا هزاران عاملی که بر شغلمان تأثیر دارد نیست ، ما آن احساسات و یا عواطفی که حس می کنیم نیستیم. ما  آن ماشینی که سوار میشویم و یا خانه ایی که درش زندگی می کنیم  نیستیم ما  آن کسی که باید قبوض را بپردازد نیستیم ما آقا و یا خانمی بنام  "اضطراب  " نیستیم .

  با  رهایی ازعواطف ، احساسات و شرایط  شما جایی در اعماق وجودتان آرام و قرار دارید. همه ی اینها را از تن جدا می کنید و بعد  خود واقعیتان را می یابید. تکنیک های پیشرفته  تدوین شده توسط یوگی ها نیز به ما کمک می کنند تا آنچه سعی به تحریف هویت ما دارد مثل عواطف، احساسات، خواسته ها، موفقیتها و شکست های زندگی روزانه ما را از ما دور کند .

  از طریق یوگا می آموزیم که آگاهی بالاتری بر وضعیتهای جسمی و روانی خود داشته باشیم. در نتیجه، ما در شرایطی قرار میگیریم که بهتر بتوانیم مدیریتی نسبت به افکار، احساسات و موفقیتهای مختلف روزمرگی داشته باشیم .

  درک و مهارت و آگاهی بیشتری برای یافتن و از بین بردن موانع فیزیکی و روانی که اغلب ما را از خود واقعی مان دور می کند، ایجاد میشود .ما دیگرخودمان را با شرایط موجود نمی سنجیم. بجای اینکه بگوییم "من استرسی ام"می گوییم من "احساس اضطراب دارم "و یا "من عصبی شده ام  ". در اینجا فرقی ظریف ولی چشمگیری وجود دارد. بهتر است بگوییم من احساس نگرانی و ترس دارم و این حالت باعث ایجاد استرس شده و بویژه گرفتگی و تنش در شانه و گردنم ایجاد کرده است .پس تنفس های عمیقی میکشیم و نگرانی را رها می کنیم .

  موضوعاتی که منجر به بروز این احساسات شده را بازبینی و بررسی می کنیم و بدین روش سیستم عصبی ما آرام و رها میشود .

  با رهایی  به عمد و مکرر در ناحیه سرشانه و گردن، از ایجاد استرس و تنش ممانعت می شود. یوگا به ما خویشتنداری میدهد، و کمک میکند تا لایه های نا متعادل و نا هماهنگ وجودیمان که در اثر مشغله، تجربیات و عواطف شکل گرفته، از بین رود .یوگا حالات شیدایی و آشفتگی روحی -روانی را آرام میکند و برهمریختگی را سامان میدهد و در نهایت مارا به خودمان نزدیک می کند یوگا نوعی اتحاد و یکی شدن با خویشتن خویش است و یا بگفته حکیم پاتانجلی : یوگا نوسانات و ارتعاشات ذهنی را آرام میکند و سپس خود واقعی پدیدار میشود. اگرچه یوگا معنای خودشیفتگی نمی دهد، یوگا بمعنای حضور در این عالم است. در حالیکه کتابها ،ویدیوها و سایتهای بسیاری تاکید ب حرکات و تنفسها و مراقبه داشته،  از طرفی یوگای اصیل و سنتی برعشق، مهر، آگاهی و اعمال صحیح بعنوان راهی بسوی اتحاد و یگانگی تأکید دارد .

  چه شما یوگا را بعنوان راه معنوی و یا آن را برای دستیابی به فواید روانی -تنی دنبال کنید، یا نه، یوگا سبک و روشی است  که تجربیات عمیقی از شما و دنیای اطراف شما بجود می آورد .

  و همین موضوع حس خوبی به شما میدهد.

   

  برگرفته از کانال رسمی انجمن ورزش یوگا

  telegram.me/anjoman_varzesh_yoga

  مترجم: م. مانوسی فر،مربی یوگا

  کسانیکه مطلب بالا را پسندیدند، از مطالب زیر نیز دیدن کردند:

  نظرات كاربران

  نظرات خود را با ما در میان بگذارید

  شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

  برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

  captcha Refresh

  عضویت در خبرنامه

  اگر میخواهید آخرین پیشنهادات ما را در ایمیل شخصی خود دریافت کنید در خبرنامه ما عضو شوید.

  ایمیل خود را وارد نمائید